مجموعه ای از سنگ های ساختمانی

یک مجموعه از مفاصل معمولاً تقریباً به موازات جهت شیب لایه ها قرار دارند. در معادنی که معمولاً تا لایه‌های زیرین کار می‌کنند، این اتصالات معمولاً به سطح سنگ بریده می‌شوند و به عنوان کاتر شناخته می‌شوند.

سیستم مشترک دیگر تقریباً ضربه را دنبال می کند یعنی در زوایای قائم نسبت به شیب لایه ها) و صفحات آن به موازات سطح معدن قرار دارند.

این مفاصل به پشت معروف هستند. اتصالات شیب دار (کاتر)، اتصالات ضربه ای (پشت) و صفحات بستر، سه صفحه طبیعی تقسیم تقریباً در زوایای قائم با یکدیگر را ایجاد می کنند که توسط آنها اغلب می توان بلوک های سنگ را فقط با استفاده از میله کلاغ جدا کرد.

هنگامی که سنگ بسیار سخت است یا اتصالات بسیار از هم فاصله دارند، باید از ابزارهای قوی تری استفاده کرد، اما حتی در آن زمان نیز پشت و برش ها معمولاً شکل بلوک های حفاری شده و نحوه توسعه یک معدن را مشخص می کنند.

اتصالات زمین شناسی همراه با ویژگی های بستر، اندازه بلوک را تعیین می کند که می تواند استخراج و پانسمان شود. این به نوبه خود تعیین می کند که چه اندازه بلوک  سنگ ساختمانی شیراز می تواند با موفقیت در یک ساختمان استفاده شود.

بنابراین زمین شناسی سنگ باید به طور کامل مورد توجه قرار گیرد و در طراحی نهایی ساختمان مورد استفاده قرار گیرد.

طبقه بندی ماسه سنگ ها: کانی شناسی، ترکیب و رنگ دانه و سیمان
ظاهر (رنگ و بافت) ماسه سنگ در ساختمان به ترکیب کانی شناسی سنگ بستگی دارد. کانی‌شناسی و ترکیب دانه‌های تشکیل‌دهنده و سیمان منفذی نه تنها در مشخصات  سنگ گرانیت نهبندان بادوام برای ساختمان‌های جدید بلکه در برنامه‌ریزی عملیات پاک‌سازی نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

به عنوان مثال استفاده از تیمارهای اسیدی ممکن است دانه‌ها را حکاکی کند، سیمان‌های منافذ را از بین ببرد و یک اثر مخرب جبران‌ناپذیر جدی روی رنگ سنگ تراورتن کرمی «تمیزشده» داشته باشد.

ویژگی های ماسه سنگ که با عدسی دستی هم در مزرعه و هم در بلوک های ساختمان قابل مشاهده است، امکان استفاده از طبقه بندی بر اساس کانی شناسی دانه های آواری را فراهم می کند.

طبقه بندی با نسبت نسبی کوارتز، فلدسپات و قطعات سنگ چینی الیگودرز تعریف می شود. دسته های اصلی عبارتند از کوارتز آرنیت، فلدسارنیت، لیتارنیت و گری واک.

همچنین ممکن است از واجد شرایط بر اساس ترکیب سیمان استفاده شود و معمولاً ماسه‌سنگ‌ها به‌عنوان سیلیسی (سیمان سیلیس)، آهکی (کلسیت – یعنی سیمان کربنات کلسیم) یا فروژین (سیمان غنی از آهن) توصیف می‌شوند.

ماسه سنگی با محتوای خاک رس بالا را می توان آرژیلوس نامید. ماسه‌سنگ‌های با محتوای زغال‌سنگ اغلب به‌عنوان کربنی توصیف می‌شوند.

 • منابع:
  1. Building stones of Edinburgh: geological characteristics of building stones
 • تبلیغات: 
  1. بیماری نادری که با استفاده ی تیغ برای شما پیش خواهد آمد!
  2. مرجع خرید زغال سنگ صادراتی
  3. تاریخچه هنری فرش اروپا
  4. معرفی گیاهان دارویی جوان کننده بدن!

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.