شکل سنتی سنگ و سنگ تراشی

سنگ تراشی یک شکل سنتی از ساخت و ساز است که برای قرن ها در مناطقی که سنگ مرمریت نما به صورت محلی در دسترس است انجام می شود.

از سنگ تراشی برای ساخت برخی از مهم ترین بناها و بناها در سراسر جهان استفاده شده است. ساختمان‌های این نوع از بناهای تاریخی و فرهنگی که اغلب توسط سنگ‌تراشان بسیار ماهر ساخته می‌شوند تا خانه‌های ساده توسط صاحبان آن‌ها در کشورهای در حال توسعه که سنگ مصالح ساختمانی مقرون‌به‌صرفه و مقرون‌به‌صرفه برای ساخت و ساز مسکن است، را در بر می‌گیرد.

ساختمان های بنایی  سنگ مرمریت سفید را می توان در بسیاری از مناطق و کشورهای زلزله خیز از جمله اروپای مدیترانه، شمال آفریقا، خاورمیانه و آسیای جنوب شرقی یافت.

دایره المعارف مسکن جهانی در حال حاضر حاوی 15 گزارش است که شیوه های ساخت مسکن با سنگ ساختمانی محلات تراشی را در الجزایر، یونان، هند، ایران، ایتالیا، نپال، پاکستان، سرزمین های فلسطین، اسلوونی و سوئیس توصیف می کند.

خانه هایی از این نوع ساخت و ساز در مناطق شهری و روستایی در سراسر جهان یافت می شود. در مصالح ساختمانی و تکنولوژی، شکل و تعداد طبقات، تنوع زیادی وجود دارد. خانه‌ها در مناطق روستایی معمولاً از نظر اندازه کوچک‌تر هستند و دهانه‌های کوچک‌تری دارند.

زیرا معمولاً توسط یک خانواده استفاده می‌شوند. ساختمان های مسکونی سنگ ساختمانی طلایی چند خانواده در مناطق شهری اغلب دارای کاربری مختلط هستند – با یک طبقه همکف تجاری و یک منطقه مسکونی در بالا.

خانه‌ها در مناطق روستایی و حومه‌های مراکز شهری به‌عنوان سازه‌های مجزا ساخته می‌شوند، در حالی که واحدهای مسکونی در مراکز شهری اغلب یک دیوار مشترک دارند.

 • منابع:
  1. Why the time is ripe for a return to stone as a structural material
 • تبلیغات: 
  1. دستگاه لیوان کاغذی که همه را شگفت زده کرد!
  2. معجزه خوردن ماهی و خواص آن بر روی بینای
  3. دستگاه هموژن اصفهان تبریز تهران
  4. مردی که به خاطر کفش چرم ۲۰ سال به زندان افتاد

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.